Weekend powołaniowy w Darłowie V 2021

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią i wprowadzonymi obostrzeniami, udało się w maju zorganizować “Franciszkański Weekend Powołaniowy” w Darłowie. Prowadził go asystent prowincjalny ds. powołań o. Damian Basarab. Poniżej relacja jednego z uczestników.

 

W dniach 14 – 16 maja 2021 roku w klasztorze w Darłowie uczestniczyliśmy w rekolekcjach powołaniowych prowadzonych przez o. Damiana Basaraba.

Mimo tak krótkiego czasu, zdążyliśmy poznać życie we wspólnocie zakonnej, która każdemu z nas się spodobała. Zapoznaliśmy się z mieszkańcami klasztoru – o. Gwardianem Wiesławem, o. Arturem, o. Adrianem oraz br. Ksawerym. Zostaliśmy przez nich ciepło przyjęci oraz mogliśmy poczuć się jakbyśmy wszyscy byli współbraćmi. Poczucie wspólnoty, które nam dali, było niesamowitym przeżyciem – na tyle silnym, że podczas pożegnania nikt z nas nie chciał wyjeżdżać.

W piątek, po rozpakowaniu się oraz zapoznaniu z klasztorem w Darłowie, uczestniczyliśmy w prowadzonej przez o.Damiana Mszy Świętej w kaplicy klasztornej. Już to przeżycie pokazało nam jak pięknie jest dosłownie mieszkać z Bogiem pod jednym dachem. Następnie pojechaliśmy nad morze, gdzie nasz opiekun i prowadzący rekolekcje wygłosił nam rzeczową i bardzo przemawiającą do nas katechezę, która w połączeniu ze spokojnym, bezwietrznym zachodem słońca wybrzmiała jeszcze bardziej w naszych sercach. Bez pośpiechu każdy z nas po katechezie mógł na swój sposób ją rozważyć. Następnie mogliśmy adorować rzeczywistą postać naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Był to kolejny moment, by zatrzymać się w tym pędzącym świecie i skupić na naszej prywatnej relacji z Bogiem. Po adoracji przeszliśmy szybki kurs obsługi brewiarza, aby już jutrzejszego dnia móc poczuć się jak pełnoprawny członek zakonu.

Rankiem idąc tropem wspólnoty zakonnej powitaliśmy Jezusa w klasztornej kaplicy poprzez odmówioną wraz z członkami klasztoru Jutrznię. Zaraz po niej udaliśmy się do Bazyliki, gdzie uczestniczyliśmy w odmawianych godzinkach do Matki Bożej, a następnie Eucharystii.

Przy porannej kawie o. Damian wygłosił nam kolejną katechezę. Po przerwie pojechaliśmy na pustelnię franciszkańską. Mogliśmy tam zobaczyć piękno natury połączonej z dziełem stworzenia. I tam zostaliśmy ciepło powitani przez o. Marka Marcinkowskiego, który oprowadził nas po pustelni. Nasz pobyt uczciliśmy Mszą Świętą w kaplicy na pustelni oraz rozważaniem Pisma Świętego w otoczeniu natury. Po powrocie o. Damian oprowadził nas po Bazylice wraz z jej opisem historycznym. Wieczorem wraz ze wspólnotą klasztorną zrobiliśmy grilla, w którym zawiązaliśmy bliższe relacje z członkami klasztoru.

Po zachodzie słońca uczestniczyliśmy w niezwykłej, zaznaczam to słowo – niezwykłej, adoracji Najświętszego Sakramentu. Był to moment katechezy, prywatnego rozważania oraz podziękowania przy reszcie uczestników Bogu za to, czego doświadczyliśmy poprzez rekolekcje powołaniowe. Wyznania uczestników były przepełnione miłością, wdzięcznością i ufnością w Boży plan. Dla każdego z nas było to niesamowite przeżycie. Na zakończenie adoracji otrzymaliśmy indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej, gdzie każdy z nas mógł służyć Bogu w ramach liturgicznej służby ołtarza. Po Eucharystii o. Damian wygłosił katechezę wraz z podsumowaniem rekolekcji.

Każdy z nas bardzo dobrze wspomina te rekolekcje. Dla każdego z nas było to niesamowite przeżycie, które dało nam wiele do myślenia.

Nasze rozmowy w czasie rekreacji skupiały się na filozofii oraz ekumenizmie. Wymienialiśmy się doświadczeniami bliskości Boga oraz Jego ważnej obecności w naszej dotychczasowej drodze życia.

Mimo dużej różnicy wieku okazało się, że wszyscy bardzo dobrze się dogadują i obdarzają poczuciem wspólnoty – istotnie, ten sam cel zebrał nas wszystkich na tych rekolekcjach.

Dzięki tym rekolekcjom poznaliśmy charyzmat franciszkanów, ich posługę oraz aspekty życia wspólnotowego, które do każdego z nas mocno przemówiły.

Z całego serca pełni nowych doświadczeń dziękujemy za rekolekcje o. Damianie!

Eryk, uczestnik rekolekcji

Obejrzyj film

Zadbaj o zdrowie. Jaka diagnoza panie doktorze? Może turnus w "sanatorium"?

Kalendarz

maj 2021
P W Ś C P S N
« kw.   cze »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwum

Statystyki

  • 402Ten wpis:
  • 562155Odsłon razem:
  • 59Odsłon dzisiaj:
  • 109Odsłon wczoraj:
  • 1Goście obecnie online:
  • 7 kwietnia 2011Licznone od: